alergeny-wystepujace-w-kosmetykach-co-uczula-najczesciej

Alergeny występujące w kosmetykach ? Co uczula najczęściej ? Zastanawiałeś się jakie mogą występować alergeny w kosmetykach ?

Postanowiliśmy na naszym blogu fryzjerskim przybliżyć ten istotny temat – Alergeny występujące w kosmetykach ? co uczula najczęściej ?

Alergeny to substancje powodujące reakcję uczuleniową- organizm traktuje je jako obce i odpowiada alergią. Uczulać mogą właściwe wszystkie substancję pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz proste związki chemiczne.

Co uczula najczęściej ? – Alergeny występujące w kosmetykach ?

 • kosmetyki pozostawione na skórze – perfumy, kremy, balsamy, kosmetyki do makijażu,
 • kosmetyki spłukiwane – szampony, żele i inne detergenty,

Do najczęściej uczulających kosmetyków zalic

zają się:

 • perfumy, wody toaletowe, dezodoranty, wody po goleniu,
 • cienie do powiek,
 • podkłady, pomadki,
 • lakiery do paznokci,
 • kremy i balsamy,

Jakich kosmetyków unikać w ciąży ? Przed jakimi kosmetykami chronić nasze dzieci ? – Alergeny występujące w kosmetykach

Wśród Alergenów występujących w kosmetykach ? wyróżnia się kilka typów alergenów mogą wywołać uczulenia o różnym stopniu nasilenia – dzieli się je na alergeny zapachowe, konserwujące i pigmentacyjne.

Wybierając kosmetyki należy zwracać uwagę czy w ich składzie nie znajdują  się:  luoresceina, wodorotlenek chromu, zielony tlenek chromu, siarczek niklu, tlenek ołowiu, sole wapniowe czerwieni litowej. Barwnikiem, który wspomaga leczenie alergii jest natychmiast tlenek cynku.
Przed kupnem każdego preparatu do pielęgnacji i higieny skóry warto przeczytać jego skład chemiczny. Niepoważne jest płacenie za produkt, który działa szkodliwie na naszą skórę, a nawet cały organizm.

Szczególnie istotne jest staranne dobieranie kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących. Większość składników preparatów kosmetycznych przenika do krwi i wywiera działanie ogólne oraz wpływa na rozwój zarodka oraz płodu. Niektóre ze składników kosmetyków przenikają także do mleka.

Pamiętajcie, że większość z tych składników wcieracie codziennie w skórę i włosy, wdychacie używając aerozole, z reguły trwa to do końca życia.
Alergia jest nieświadomą reakcją organizmu na pewne substancje bądź otaczające nas warunki. Jest ona odpowiedzią na działanie tychże substancji, które rozpoznawane są przez organizm jako ciała obce.

Alergen uaktywnia układ immunologiczny, który zaczyna w zasadzie nieszkodliwą substancję traktować jako swoiste zagrożenie. Związki wywołujące alergie, określane mianem alergenów, mogą dostawać się do organizmu kilkoma drogami: wziewną, pokarmową, poprzez iniekcję. Zjawisko to może powstać również poprzez bezpośredni kontakt alergenu ze skórą. Ostatnia grupa określana jest mianem alergenów kontaktowych, spośród których najczęściej wymienia się: świeże rośliny, tkaniny naszych ubrań, pestycydy, metale oraz kosmetyki.

Reakcje uboczne związane ze stosowaniem preparatów kosmetycznych stanowią istotną część wszystkich przypadków kontaktowego zapalenia skóry.

Parabeny – co to są ? czy są niebezpieczne ? – Alergeny występujące w kosmetykach

Parabeny należą do najskuteczniejszych i bardzo popularnych konserwantów w kosmetykach konwencjonalnych. Uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów. Parabeny występują w większości kosmetyków. Szczególnie dużą ich zawartość mają kremy nawilżające czy mydła. Substancje te mają zdolność gromadzenia się w skórze i przy intensywnym stosowaniu mogą okazać się szkodliwe.
Parabeny należą do najczęstszych alergenów, a ich stosowanie może powodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Odczyn alergiczny może być szczególnie silny na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych i objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką, wypryskami i towarzyszącym tym podrażnieniom świądem.

Parabeny na etykietach można znaleźć pod nazwami:

 • Methylparaben
 • Ethylparaben
 • Propylparaben
 • Butylparaben
 • Isobutylparaben
 • Benzylparaben

SLS oraz SLES – co to jest ? co to znaczy ? – Alergeny występujące w kosmetykach

SLS – (Sodium Lauryl Sulfate) –  to drażniący, agresywny detergent stosowany z powodzeniem w chemii gospodarczej i przemysłowej.
SLS – ma silne właściwości uczulające i drażniące; wysusza skórę, powoduje świąd, rumień, a w skrajnych przypadkach też atopowe zapalenie skóry. W jamie ustnej może powodować owrzodzenia. Jego obecność w szamponach jest przyczyną powstawania łupieżu, swędzenia skóry głowy oraz łamliwości i wypadania włosów.
SLES (Sodium Laureth Sulfate) – to substancja pokrewna produkowana z tlenku etylenu, będąca pochodną ropy naftowej. Z uwagi na silne właściwości spieniające, jest obecna w większości kosmetyków myjących – żelach i mydłach, płynach i olejkach do kąpieli, szamponach, płukankach do jamy ustnej a nawet tonikach do usuwania makijażu.
Zarówno SLS jak i SLES wchodzące w skład kosmetyków mogą być zanieczyszczone rakotwórczym dioksanem (dioxane) o działaniu mutagennym.

Nie przesadzaj ze stosowaniem kosmetyków i staraj się wybierać kosmetyki naturalne. Mamy nadzieję że nasz artykuł  Alergeny występujące w kosmetykach poszerzył twoją wiedze.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina z Zespołem

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą kosmetyków.
Przyjdź do na znajdziesz tam produkty dla dorosłych i dzieci wolne od SLS-ów, jak również zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego Sklep z profesjonalnymi kosmetykami – KosmetykiPlus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *